Ako vybrať dobrú doménu pre váš eShop

Predstavte si situáciu, že sa stretnete s vašim známym, ktorý vám s entuziazmom odporúča nákup v internetovom obchode, z ktorého si pred nedávnom objednal kvalitný tovar za veľmi výhodné ceny. Po tom, čo ste sa spýtali ako sa ten eShop volá vám povie www.conciousnesseshop.sk” ... “Prosím, ako? Concoui… čo? Dobrý názov domény môže výrazne pomôcť vášmu úspechu v podnikaní na internete.

Ako vybrať dobrú doménu pre váš eShop

Rovnako, ako pre svoj kamenný obchod tak i pre ten internetový je potrebné vybrať si vhodný názov domény, ktorý bude spĺňať niekoľko základných kritérií, ktoré si teraz postupne predstavíme.

 1. Vyberte si doménu podľa oblasti, v ktorej podnikáte
  Ak je vaše podnikanie zamerané na slovenský trh, zaregistrujte si slovenskú doménu. V prípade, že plánujete rozšíriť svoje aktivity aj na iné trhy, zvážte použitie generických domén (COM, NET, EU a pod.). Ideálne sa však snažte použiť národné domény krajín, v ktorých podnikáte. Budete tak bližšie k užívateľom a zároveň budete mať lepšie šance na dobré výsledky v lokálnych vyhľadávačoch.
   
 2. Použite rovnaký názov, ako má vaša spoločnosť alebo kamenný obchod
  Ak sa vaša spoločnosť volá ABABCABA, zaregistrujte si doménu abacaba.sk. Ak je náhodou táto doména obsadená, skúste vážne pouvažovať nad zmenou názvu spoločnosti tak, aby ste k nemu získali aj rovnakú doménu. Samozrejme, ak je eShop jeden z vašich viacerých projektov nemusí mať doména názov vašej spoločnosti a môže použiť názov vlastný, pod ktorým budete obchodovať na internete samostatne.
   
 3. Ak je eShop samostatný projekt použite v názve popis tovaru, ktorý ponúkate

  Ak sa chystáte predávať ručne pletené ponožky, tak stojí za úvahu zaregistrovať pre váš eShop doménu pleteneponozky.sk. Jednak je takýto popisný názov ľahko zapamätateľný a jednak vám to pomôže v rámci optimalizácie pre vyhľadávače (SEO). Na druhej strane, ak sa časom rozhodnete, že chcete predávať aj ručne pletené rukavice prípadne iný tovar, mohli by ste mať trošku problém. Preto pri tvorbe biznis plánu pre váš internetový obchod nepodceňte plánovanie rozširovania sortimentu a zvoľte názov, ktorý vám to bez problémov umožní.
   
 4. Čím kratší názov, tým jednoduchšie sa zapamätá

  Pri výbere domény sa snažte vybrať si čo najkratšiu, t. j. s čo najmenším počtom písmen. Nie vždy to ide, pretože krátke domény (3-, 4- a 5-znakové) sú už takmer všetky zaregistrované a dostať sa k nim môže byť pomerne nákladná záležitosť. Napriek tomu, ak si napríklad máte vybrať medzi doménou abacaba.sk alebo abacabashop.sk, vyberte si kratšiu a uľahčite vašim zákazníkom vypisovanie adresy vášho eShopu v prehliadači.
   
 5. Pomlčky v doméne — snažte sa im vyhnúť
  Pokiaľ je to možné, snažte sa v názve domény vyhnúť používaniu pomlčiek. Niekedy ľudia a firmy registrujú domény s pomlčkou, pretože doména bez pomlčky už je obsadená. Nerobte to. Keď ktokoľvek z nás poučuje, že názov eShopu je Pletené Ponožky, tak rovno skúsi do prehliadača napísať doménu bez pomlčky (pleteneponozky.sk). Ak na takej doméne existuje stránka vašej konkurencie pričom váš eShop používa doménu s pomlčkou (pletene-ponozky.sk), tak sa vám práve podarilo prísť o potenciálneho zákazníka a posunúť ho priamo ku konkurencii.

Aj keď je meno len nálepka, ktorá sama o sebe nič neznamená, všetci máme tendenciu k tejto nálepke pridávať ďalšie — naše skúsenosti s týmto menom. Výber vhodného názvu domény a teda i vášho internetového obchodu je preto veľmi dôležitá vec, ktorú netreba podceniť. Bude vás sprevádzať počas celého podnikania a rovnako ako spoľahlivý eShop software patrí medzi základné piliere, na ktorých bude vaše podnikanie stáť.

Možnosti financovania

Vždy nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0911 34 51 53, prípadne e-mailom

MEGA eShopy podporujú nasledujúce
systémy, banky a technológie:

VISA MasterCard Diners Club OPTBank Volksbank TatraBanka ČSOB VÚB UniCredit Bank Maestro PayPal POHODA MoneyS3 KROS OMEGA Slovenská Sporiteľňa CETELEM HOME CREDIT Quatro
Páči sa vám MEGA? Odporučte ju...